Drugi po redu novosadski Filokafe!
Mesto: Bulevar Books, Bulevar Mihajla Pupina 6, Novi Sad
Datum i vreme: sreda, 31. maj u 19 časova
Tema: Može li novac kupiti sreću?
Moderatori: Master filozof Nikola Ačanski i magistar filozofije Aleksandar Krstić
*KOTIZACIJA za učešće: 600 dinara, plaćanje se obavlja online nakon prijave putem mejla ili poruke u inbox.
*PRIJAVA putem mejla psihopraxis@gmail.com ili porukom u inbox stranice Psihopraxis na facebook-u ili instagramu.
Broj mesta je ograničen. Molimo sve da se prijave za učešće najkasnije do 30. maja (utorak) do 23:59 časova
Opis teme:
Dobro je poznata tvrdnja da živimo u materijalističkom svetu u kojem novac predstavlja apsolutno merilo svih vrednosti. To je svet u kojem je razmenska vrednost prevagnula nad životnom i u kojem novac predstavlja cilj, a ne sredstvo. Koja je zapravo uloga novca u savremenom svetu i kako on utiče na naše opšte blagostanje i shvatanje života?
Pitanje sa kojim se psiholozi, filozofi, sociolozi i drugi društveni naučnici već vekovima hvataju ukoštac: može li novac kupiti sreću i obezbediti nam, ne samo materijalno, već i duhovno blagostanje? Ili te nematerijalne „stvari“ prevazilaze našu kupovnu moć?
Neka najnovija istraživanja sugerišu da naš osećaj sreće i opšteg blagostanja raste kako rastu i naši prihodi. Druga istraživanja nam govore kako novac jeste bitan faktor kada govorimo o sreći, ali da nije presudan.
Naravno, pravo filozofsko pitanje je: šta je uopšte sreća? Da li se sreća sastoji u posedovanju materijalnih stvari i novca? Da li je sreća unutrašnje stanje duha i uma? Da li se sreća (pro)nalazi u našem odnosu sa drugim ljudima? Da li je sreća nešto što spoznajemo i doživljavamo kao dobro proživljen život tek na samom kraju naših života?
Ovo su samo neka od pitanja koja ćemo pokušati da rasvetlimo na drugom po redu novosadskom filokafeu. Pozivamo sve zainteresovane, radoznale i začuđene ljude da nam se pridruže i budu deo naše filozofske zajednice, kako bismo zajedno mogli da stvorimo prostor kritičke, kreativne i slobodne misli.
Filozofski kafe – filokafe
Kafa je uvek dobar povod za razgovor. Filokafe je jedinstveni događaj koji spaja ljubitelje kafe i razgovora koji bude um i dušu.
Filozofski kafe, skraćeno filokafe, je vrsta neformalne filozofske prakse koja se organizuje u kafeima u kojima se grupa ljudi okupi kako bi uz kafu i u opuštenoj atmosferi razgovarala o filozofskim temama.
U Parizu, 1992. godine, francuski filozof i pisac Mark Sautet pokreće prvi filozofski kafe – filokafe. Sautet je nameravao da oživi Sokratovu praksu vođenja dijaloga na atinskoj agori. To je bio način da se filozofija vrati tamo gde i pripada – među ljude i njihove svakodnevne živote.
Nije nimalo slučajno što su filokafei nastali u Parizu, gde su Žan-Pol Sartr, Simon de Bovoar, Alber Kami i drugi egzistencijalisti i književnici sa fakultetskih katedri prešli za stolove kafea. U čuvenim pariskim kafeima „Les Deux Magots“ i „Café de Flore“ Sartr i ekipa stvorili su neka od svojih najvećih dela.
Za učestvovanje u filokafeu nije potrebno nikakvo predznanje iz akademske filozofije, već samo želja za razgovorom i druženjem. Na meniju filokafea mogu se pronaći pitanja o smislu, sreći, dobrom životu, usamljenosti, autentičnosti, prijateljstvu, ljubavi, mržnji, nadi, patnji, empatiji, smrti, uspehu i neuspehu, radu…
Ovo je savršen događaj za one koji žele da se povežu sa drugim ljudima, steknu nova prijateljstva i podele svoja iskustva. Dođite i budite deo naše filozofske zajednice, gde ćete imati priliku da naučite nešto novo, razmislite o životu na drugačiji način i istražite sopstvene misli i osećanja. Vidimo se!
O moderatorima:
Magistar Aleksandar Krstić, rođen je u Novom Sadu 1969. godine. Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, na odseku Filozofja, na temi: „Problem jezika u Hajdegerovoj poznoj flozofji“. Na istom odseku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu je završio poslediplomske studije i magistrirao sa tezom: „Pragmatčki obrt Karl Oto-Apela“.Od 1997. godine, predaje flozofju u Gimnaziji „Svetozar Marković“, u Novom Sadu.
Učestvovao je u radu međunarodnih i domaćih konferencija i skupova iz oblasti flozofje i flozofske prakse (13. međunarodna konferencija flozofske prakse, Beograd 2014.). Bavi se stručnom edukacijom u oblasti flozofske prakse, flozofje obrazovanja i metodike nastave.
Od 2019. godine postaje viši stručni saradnik Instituta za Filozofju i interdisciplinarne studije Filozofskog centara za psihoanalizu, gde predaje „Psihoterapiju i flozofsku praksu“. Područja interesovanja su: Filozofja jezika, Filozofja komunikacije, Filozofja duha, Filozofja nauke, Filozofja obrazovanja i Filozofska praksa. Objavljivao je tekstove u Agrafi, Letopisu Matice Srpske, Prosvetnom pregledu, Pedagoškoj praksi, kao i u Zborniku Filozofskog fakulteta.
Master filozof Nikola Ačanski, rođen je u Novom Sadu 1993. godine. Master studije filozofije završio je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Studijsko-istraživački rad u okviru master studija obavio je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bavi se pisanjem i prevođenjem. Stručne radove, eseje i popularne tekstove iz filozofije, društva i kulture objavljuje u domaćim i međunarodnim časopisima i na portalima. Njegova polja istraživanja i interesovanja uključuju: filozofiju egzistencije (egzistencijalizam), filozofiju svesti, psihoanalizu, teorije ideologije. Sertifikovani je voditelj radionica za mlade. Dobitnik je nekoliko priznanja i nagrada za pisanje, među kojima su i nagrada za izradu eseja u polju društveno-humanističkih nauka u organizaciji fondacije “Prof. dr Lazar Vrkatić”, kao i nagrada “Duško Trifunović“ za kratke priče mladih do 30 godina. Za svoj master rad „Ništavilo svesti“ iz oblasti filozofije duha dobio je nagradu “Dr Zoran Đinđić” koju dodeljuje Univerzitet u Novom Sadu za najbolji master rad u Srbiji iz filozofskih ili socioloških nauka. Od 2020. godine angažovan je na portalu Politički pregled gde objavljuje autorske tekstove, analize i prevode iz političke filozofije, društva i kulture. Osnivač je portala Psihopraxis posvećenom širenju ideja i učenja iz psihologije i filozofije. Zamenik je urednika časopisa za filozofiju psihoanalize “Agrafa”. Od 2022. do 2023. radio je kao nastavnik-pripravnik u gimnaziji “Svetozar Marković” u Novom Sadu na predmetima logike i filozofije.
Pročitajte i
Šta je filoterapija i kako nam može pomoći u ličnom i profesionalnom razvoju?