You are currently viewing Filokafe u Beogradu: Patnja kao izazov i prilika
Filokafe
Filokafe u Beogradu: Patnja kao izazov i prilika

U utorak, 17. decembra 2024. godine, u prostoru @kucaumetnica, Gospodar Jevremova 25, u organizaciji Filocentra – Centra za edukaciju i filozofsku praksu iz Novog Sada, održan je inspirativan filokafe na temu “Patnja kao izazov i prilika.” Diskusija je okupila ljubitelje filozofije i introspektivnih tema, pružajući prostor za razmenu ideja i ličnih uvida. Moderator je bio doktorand filozofije i osnivač Filocentra, interaktivni psihoanalitičar u edukaciji Nikola Ačanski.

Razgovor se fokusirao na pitanja koja nas sve dotiču: koliko smo sami odgovorni za svoju patnju, a koliko je ona proizvod spoljnih faktora – društva, detinjstva i životnih okolnosti? Učesnici su podelili različite perspektive o tome da li je patnja nužan deo ljudskog iskustva i kako ona može biti transformativna.

Posebno zanimljive bile su rasprave o načinima suočavanja s patnjom: može li nas ona oslabiti ili ojačati, i u kojoj meri prijatelji, umetnost i proces samospoznaje mogu doprineti njenom prevazilaženju. Učesnici su naglasili značaj podrške i kreativnog izražavanja, ali i dubokog unutrašnjeg rada na razumevanju i prihvatanju sopstvene patnje.

Atmosfera je bila izuzetno podsticajna, a diskusija dinamična, s puno međusobnog uvažavanja i inspirativnih uvida. Zahvaljujemo se svima koji su svojim prisustvom i doprinosom obogatili ovo veče. Vidimo se na sledećem filokafeu!

Vidimo se u januaru! Nastavljamo da širimo aromu filozofije i negujemo kreativnu, kritičku i slobodnu misao.

Nikola Ačanski

Rođen 1993. u Novom Sadu. Master studije filozofije završio je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i Zagrebu. Trenutno je doktorand na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Bavi se pisanjem, prevođenjem i filozofskom praksom. Stručne, naučne radove i eseje objavljuje u domaćim i međunarodnim časopisima i na portalima. Njegova polja naučnog istraživanja i interesovanja uključuju: filozofiju egzistencije, filozofiju duha, psihoanalizu, filozofiju psihoanalize, teorije ideologije. Od 2016. do 2020. volontirao je u Udruženju sekularnih humanista „Humans” gde se bavio radioničarskim radom i edukacijama iz oblasti humanizma i ljudskih prava. Učestvovao je u realizaciji nekoliko projekata iz oblasti ljudskih prava, demokratije i humanizma. Sertifikovani je voditelj radionica za mlade. Dobitnik je nekoliko priznanja i nagrada za pisanje, među kojima su i nagrada za esejiste fondacije „Prof. dr Lazar Vrkatić”, kao i nagrada „Duško Trifunović“ za kratke priče mladih do 30 godina. Za svoj master rad iz oblasti filozofije duha „Ništavilo svesti” dobio je nagradu „Dr Zoran Đinđić” koju dodeljuje Univerzitet u Novom Sadu za najbolji master rad u Srbiji iz filozofskih ili socioloških nauka. Od 2020. do 2023. godine bio je angažovan na portalu Politički pregled gde je objavljivao autorske tekstove, analize i prevode iz političke filozofije, društva i kulture. Od maja 2022. do maja 2023. radio je kao nastavnik-pripravnik u gimnaziji „Svetozar Marković” u Novom Sadu na predmetima logika i filozofija. Osnivač je Centra za edukaciju i filozofsku praksu – Filocentar. Organizator je i moderator prvih filokafea u Novom Sadu. Trenutno pohađa specijalističku obuku iz interaktivne psihoanalize na Institutu za filozofiju i interdisciplinarne studije u Novom Sadu i angažovan je kao zamenik urednika časopisa za filozofiju psihoanalize „Agrafa” koji objavljuju Filozofski centar za psihoanalizu i Institut za filozofiju i interdisciplinarne studije.

Leave a Reply