Egzistencijalna praksa|Online Seminar

Dobijate:

  • 4 interaktivna susreta
  • Sertifikat o učešću
  • Obezbeđene materijale (e-literatura)
  • Mogućnost odloženog gledanja
  • Besplatne individualne konsultacije
  • Popust za studente

Teme seminara:

  1. Uvod u egzistencijalizam: filozofija kao način života
  2. Sloboda i odgovornost: preduslovi ličnog razvoja
  3. Granične situacije i strepnja: patnja kao prilika i izazov
  4. Potraga za smislom i autentična egzistencija

Detaljan opis seminara:

Ako radiš na sebi, ako želiš da se posvetiš ličnom razvoju i usavršavanju svojih inter-personalnih veština, ovaj seminar će ti pružiti konceptualne i metodološke alate za lični rast i egzistencijalnu samotransformaciju.

Četvoronedeljni intenzivni onlajn seminar Egzistencijalne prakse pružiće polaznicima priliku da se detaljno upoznaju sa ključnim konceptima i psiho-filozofskim perspektivama koje su oblikovale egzistencijalnu praksu i teoriju.

Kroz analizu dela značajnih filozofa egzistencije poput Serena Kjerkegora, Martina Hajdegera, Karla Jaspersa, Žan Pol Sartra, Albera Kamija, logoterapeuta Viktora Frankla i psihoanalitičara Eriha Froma, otkrićemo kako njihove ideje utiču na naše shvatanje ličnosti, autentičnosti, slobode, odgovornosti i smisla života.

Načela egzistencijalne prakse, koja je formulisao Žan Pol Sartr, kažu da je „čovek ono što od sebe čini” i da kod čoveka „egzistencija prethodi esenciji”.

To znači da naše blagostanje (well-being) i mentalno zdravlje u odlučujućoj meri zavise od naših uverenja, izbora i egzistencijalnog stava koji zauzmemo prema onome što činimo i doživljavamo.

Sloboda da se izrazimo i razvijemo svoj potencijal, prepoznamo i ostvarimo svoje mogućnosti postaje presudna.

Odgovornost za ono što (ne) činimo i stvaramo ili ne stvaramo donosi sa sobom i osećaj teskobe i straha. Zbog toga često potiskujemo svoje mogućnosti i stupamo u bekstvo od slobode i odgovornosti.

Tako naše mogućnosti ostaju nerazvijene i neostvarene, što nas dovodi do egzistencijalne frustracije, anksioznosti, depresije i osećaja krivice.

Na putevima slobode i odgovornosti čovek se uvek nalazi u graničnim situacijama (smrt, bolest, patnja, krivica, borba). To su izazovi i prepreke koje nas mogu slomiti ili ojačati – u zavisnosti od toga kako ih razumemo i kako se prema i u njima postavimo. One će nas dovesti do strepnje i očajanja ili do sreće, smisla i uspeha. Ako ih pravilno razumemo, te situacije postaju prilike za ličnu, duboku samotransformaciju.

Uspešno prevazilaženje graničnih situacija otvara vrata za smisao i autentičnost. To su životni ciljevi ka kojima teži svaka osoba. Smisao i autentičnost u današnjem svetu postaju ključ za srećan, ispunjen i zdrav život čoveka. Potraga za smislom i razvijanje autentične egzistencije jesu stvar umeća i volje. Ono što se može naučiti može se i ostvariti.

Prijavite se i pridružite nam se na ovoj fascinantnoj avanturi kroz egzistencijalizam, gde ćemo zajedno istražiti dubine ljudske egzistencije i primeniti ove uvide na raznolike aspekte našeg svakodnevnog života.

Seminar vodi doktorand filozofije, filoterapeut i interaktivni psihoanalitičar u edukaciji – mast. filoz. Nikola Ačanski


Informacije o održavanju sledećeg seminara Egzistencijalne prakse

Mesto i vreme:

Onlajn via Google Meet, od 21. novembra do 12. decembra, svakog četvrtka od 19:00 do 21:00.

Cena seminara:

12.000 dinara. Za studente 9.000 dinara.

Mogućnost plaćanja iz dva dela.

Prijava:

Putem mejla:

filocentar@gmail.com

Pozivom na broj:

+381 63 713 67 53

Putem formulara:

(U polje “Tema” uneti “Prijava za seminar Egzistencijalne prakse”)