O nama

FILOZOFIJA ZA DOBAR ŽIVOT.

ZNANJE. UMEĆE. SMISAO. LJUBAV.


Živimo u izrazito složenom i teškom vremenu. Svakim danom izloženi smo događajima koji nas menjaju, zbunjuju i opterećuju. Danas je teško, možda teže nego ikada pre, pronaći smisao vlastitog života, postaviti lične i profesionalne ciljeve ka kojima težimo, motivisati se, organizovati se, istrajati i uspeti u postavljenim ciljevima. Najteže od svega jeste ostvariti sve to, a pritom ostati autentičan i jedinstven.

Centar za edukaciju i filozofsku praksu – Filocentar je mesto posvećeno čovekovom ličnom razvoju i profesionalnom usavršavanju, samospoznaji, moralnom i egzistencijalnom rastu. Negujemo filozofske i psihoanalitičke pristupe savetovanju koje spajamo u inovativnoj praksi filoterapije. Čoveka ne posmatramo samo u svetlu njegovih problema, već negujemo jedan holistički, humanistički i psiho-filozofski pristup koji nam omogućava da vidimo i razumemo čoveka kao konkretnu i celovitu osobu.


Master filozof Nikola Ačanski

Rođen 1993. u Novom Sadu. Master studije filozofije završio je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu i Zagrebu. Trenutno je doktorand na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Beogradu. Bavi se pisanjem, prevođenjem i filozofskom praksom. Stručne, naučne radove i eseje objavljuje u domaćim i međunarodnim časopisima i na portalima. Njegova polja naučnog istraživanja i interesovanja uključuju: filozofiju egzistencije, filozofiju duha, psihoanalizu, filozofiju psihoanalize, teorije ideologije. Od 2016. do 2020. volontirao je u Udruženju sekularnih humanista „Humans” gde se bavio radioničarskim radom i edukacijama iz oblasti humanizma i ljudskih prava. Učestvovao je u realizaciji nekoliko projekata iz oblasti ljudskih prava, demokratije i humanizma. Sertifikovani je voditelj radionica za mlade. Dobitnik je nekoliko priznanja i nagrada za pisanje, među kojima su i nagrada za esejiste fondacije „Prof. dr Lazar Vrkatić”, kao i nagrada „Duško Trifunović“ za kratke priče mladih do 30 godina. Za svoj master rad iz oblasti filozofije duha „Ništavilo svesti” dobio je nagradu „Dr Zoran Đinđić” koju dodeljuje Univerzitet u Novom Sadu za najbolji master rad u Srbiji iz filozofskih ili socioloških nauka. Od 2020. do 2023. godine bio je angažovan na portalu Politički pregled gde je objavljivao autorske tekstove, analize i prevode iz političke filozofije, društva i kulture. Od maja 2022. do maja 2023. radio je kao nastavnik-pripravnik u gimnaziji „Svetozar Marković” u Novom Sadu na predmetima logika i filozofija. Osnivač je Centra za edukaciju i filozofsku praksu – Filocentar. Organizator je i moderator prvih filokafea u Novom Sadu. Trenutno pohađa specijalističku obuku iz interaktivne psihoanalize na Institutu za filozofiju i interdisciplinarne studije u Novom Sadu i angažovan je kao zamenik urednika časopisa za filozofiju psihoanalize „Agrafa” koji objavljuju Filozofski centar za psihoanalizu i Institut za filozofiju i interdisciplinarne studije.

Master psiholog Ana V. Davidov

Ana Davidov

Rođena 1994. u Vrbasu gde je završila osnovnu školu i gimnaziju “Žarko Zrenjanin”. Osnovne i master studije psihologije završava na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Tokom godina praksu je obavljala u Centru za socijalni rad grada Novog Sada u službi za zaštitu dece i mladih, zatim na Odeljenju za bolesti zavisnosti na Klinici za psihijatriju Kliničkog Centra Vojvodine i na Klinici za neurologiju. Od početka školovanja na fakultetu bavi se volontiranjem u raznim udruženjima i objavljuje eseje iz oblasti psihologije i mentalnog zdravlja. Od 2021. do 2022. volontirala je u udruženju Geten, gde je pružala psihološku podršku ugroženim grupama. Njena uža oblast interesovanja i istraživanja obuhvata kliničku psihologiju, psihoanalizu, kognitivno-bihevioralnu terapiju, probleme mentalnog zdravlja. Osim izučavanja psihologije i psihoterapije, bavi se i pisanjem proze, najviše kratkih priča iz žanra gotike. Trenutno pohađa specijalističku obuku iz interaktivne psihoanalize, volontira u Opštoj bolnici Vrbas na Odeljenju za psihijatriju i radi kao psiholog u Centru za socijalni rad u Vrbasu.


Filozofija samu sebe obnavlja onda kad prestaje da bude sredstvo za rešavanje filozofskih problema i kad postaje metod, usavršen od strane filozofa, za rešavanje problema ljudi.

Džon Djui