Potreba za drugačijim pristupom, novim metodama i konceptima, u okviru vaspitno-obrazovnog procesa, posledica je ubrzanih i temeljnih promena koje se dešavaju u društvu, a koje su prouzrokovane najpre ekspanzijom savremene tehnologije i tehnike (Uzelac, 2016). Jedan od mogućih načina da se to postigne jeste strukturalna promena obrazovno-vaspitnog procesa utemeljena u ideji i praksi celoživotnog učenja. Celoživotno učenje je koncept koji postaje sve značajniji u oblasti pedagogije, a koji teži celovitom razvoju čoveka, svestranom razvoju njegovih stvaralačih aspekata i čitave njegove ličnosti, a ne samo „profesionalnom usavršavanju“. Time se deca, učenici i studenti, ne shvataju više kao „prazne posude“ koje moraju biti ispunjene znanjem od strane nastavnika, već kao aktivni i svesni učesnici u procesu obrazovanja, koji više nije ograničen na period formalnog školovanja, već postaje „put bez kraja“ (Kaplan, 2016).
Jedan od modela koji može izneti ove promene i koji pokazuje dobre rezultate jeste model refleksivne prakse. Nema jednoznačnog i preciznog određenja pojma „refleksivna praksa“, ali na osnovu brojne literature može se izvesti jedno uopšteno određenje. Refleksivna praksa u okviru pedagogije predstavlja delatnost nastavnika, ali i učenika, u kojoj se dešava promišljanje iskustva, kritičko sagledavanje situacije, analiziranje i traženje rešenja za probleme sa kojima se nastavnik, ali i učenici, suočavaju u toku svog rada. „Posmatramo šta radimo u svojoj učionici, mislimo o svojim stavovima, verovanjima i pretpostavkama, reflektujemo o nastavi radi samoevaluacije i zarad promene“ (Sufumi, 1997: 581).
Postoje različiti modeli refleksivne prakse, Šonov, Kolbov, Gibsov, Brukfildov. Uz sve prisutne razlike, metodološke i konceptualne, svim ovim modelima zajedničko je to što refleksivnu praksu vide kao način promene procesa učenja, profesionalnog, ali i ličnog razvoja nastavnika i učenika (Kalmar, Marić-Jurišin, 2022). Primenjujući refleksivnu praksu u svom radu, nastavnik, odnosno refleksivni praktičar, ne samo što radi na razvitku vlastitih profesionalnih kompetencija, već sprovodi i drugačiji model obrazovanja i razvija celoživotno učenje kod sebe i dece. Umesto mehaničkog i automatizovanog učenja, koje se zasniva na reprodukciji upamćenih informacija i znanja, razvija se aktivno, dinamičko učenje koje uključuje čitavo biće učenika, ali i nastavnika, njihove kognitivne i emocionalne sposobnosti (Kalmar, Marić-Jurišin, 2022). To, nadalje, doprinosi razvoju samopouzdanja i odgovornosti, zatim stvaranju zdrave i produktivne interakcije i saradnje, kako između nastavnika i učenika, tako i između samih nastavnika.
Korišćena literatura:
Kalmar, L., Marić-Jurišin, S. (2022). Nastavnička (samo)refleksija kao prilika za profesionalni razvoj nastavnika. Zbornik Odseka za pedagogijui. https://doi.org/10.19090/zop.2022.31.37-49
Kaplan, A. (2016). Lifelong learning: Conclusions from a literature review. International Online Journal of Primary Education.v Volume 5, issue 2. Preuzeto sa: https://files.eric.ed.gov/fulltext/EJ1243611.pdf
Sufumi, S. (1997). To Be A Reflective Teacher, Canadian Modern Language Review, Vol. 53, 3, 581–587.
Uzelac, M. (2016). Filozofija obrazovanja. Beograd: Zavod za udžbenike.
Pročitajte i
Šta je filoterapija i kako nam može pomoći u ličnom i profesionalnom razvoju?