Psihopraxis vas poziva na Filokafe na temu: Virtuelna egzistencija . između otuđenosti i autentičnosti
Prijavite se i budite deo filozofske zajednice koja neguje kreativnu, kritičku i slobodnu misao.
Mesto: Bulevar Books, Bulevar Mihajla Pupina 6, Novi Sad
Datum i vreme: četvrtak, 6. jul u 19 časova
Tema: Virtuelna egzistencija – između otuđenosti i autentičnosti
Moderatori: Master filozof Nikola Ačanski i magistar filozofije Aleksandar Krstić
*KOTIZACIJA za učešće: 600 dinara, plaćanje se obavlja online nakon prijave putem mejla ili poruke u inbox.
*PRIJAVA putem mejla psihopraxis@gmail.com ili porukom u inbox stranice Psihopraxis na facebook-u ili instagramu.
Broj mesta je ograničen. Molimo sve da se prijave za učešće najkasnije do 6. jula (četvrtak) do 12 časova.
Opis teme:
U današnjem digitalnom dobu, rasprostranjenost tehnologije i interneta promenila je način na koji živimo i našu percepciju stvarnosti. Život se preselio u digitalnu sferu, na društvene mreže, u video igrice, u tzv. metaverzum. Iako je ova promena donela mnoge prednosti i mogućnosti, donela je i mnoge izazove i dileme, posebno u pogledu naše egzistencije i autentičnosti.
Pojava virtuelne egzistencije povećala je osećaj otuđenosti među ljudima. Dok smo prethodno imali bliske interakcije u fizičkom, tj. “realnom” svetu, sada se sve više okrećemo virtuelnim vezama i digitalnoj komunikaciji. Ova promena može dovesti do gubitka dubokih i istinskih veza i razumevanja među ljudima. Otuđenost se može manifestovati kroz površne odnose, depersonalizaciju i gubitak autentičnosti u našim interakcijama.
S druge strane, virtuelni svet takođe može ponuditi različite mogućnosti za izražavanje i autentični život. Internet omogućava pojedincima da pronađu istomišljenike i zajednice koje podržavaju njihove interese i vrednosti. Putem digitalnih platformi, ljudi mogu da izraze svoje ideje, da stvaraju i dele priče na načine koji nikada ranije nisu bili mogući. Ova povezanost sa drugima i sposobnost izražavanja vodi do autentičnog osećaja sopstvenog postojanja i dublje povezanosti.
Pitanje virtuelne egzistencije postavlja mnoga filozofska pitanja o prirodi stvarnosti, o ljudskom identitetu i prirodi ljudskih odnosa. Da li je virtuelni svet samo iluzija, neka vrsta matriksa koja nam prikriva realnost, ili ima stvarnu vrednost? Da li je moguće postići autentičnost u digitalnom svetu? Da li nas naše virtuelne interakcije više otuđuju ili su one izvor autentičnosti? Ova pitanja nas teraju da preispitamo svoju percepciju i razumevanje egzistencije u svetlu digitalne transformacije.
O moderatorima:
Master filozof Nikola Ačanski, rođen je u Novom Sadu 1993. godine. Master studije filozofije završio je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu. Studijsko-istraživački rad u okviru master studija obavio je na Filozofskom fakultetu u Zagrebu. Bavi se pisanjem i prevođenjem. Stručne radove, eseje i popularne tekstove iz filozofije, društva i kulture objavljuje u domaćim i međunarodnim časopisima i na portalima. Njegova polja istraživanja i interesovanja uključuju: filozofiju egzistencije (egzistencijalizam), filozofiju svesti, psihoanalizu, teorije ideologije. Sertifikovani je voditelj radionica za mlade. Dobitnik je nekoliko priznanja i nagrada za pisanje, među kojima su i nagrada za izradu eseja u polju društveno-humanističkih nauka u organizaciji fondacije “Prof. dr Lazar Vrkatić”, kao i nagrada “Duško Trifunović“ za kratke priče mladih do 30 godina. Za svoj master rad „Ništavilo svesti“ iz oblasti filozofije duha dobio je nagradu “Dr Zoran Đinđić” koju dodeljuje Univerzitet u Novom Sadu za najbolji master rad u Srbiji iz filozofskih ili socioloških nauka. Od 2020. godine angažovan je na portalu Politički pregled gde objavljuje autorske tekstove, analize i prevode iz političke filozofije, društva i kulture. Osnivač je portala Psihopraxis posvećenom širenju ideja i učenja iz psihologije i filozofije. Zamenik je urednika časopisa za filozofiju psihoanalize “Agrafa”. Od 2022. do 2023. radio je kao nastavnik-pripravnik u gimnaziji “Svetozar Marković” u Novom Sadu na predmetima logike i filozofije.
Magistar Aleksandar Krstić, rođen je u Novom Sadu 1969. godine. Diplomirao na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, na odseku Filozofja, na temi: „Problem jezika u Hajdegerovoj poznoj flozofji“. Na istom odseku Filozofskog fakulteta u Novom Sadu je završio poslediplomske studije i magistrirao sa tezom: „Pragmatčki obrt Karl Oto-Apela“.Od 1997. godine, predaje flozofju u Gimnaziji „Svetozar Marković“, u Novom Sadu.
Učestvovao je u radu međunarodnih i domaćih konferencija i skupova iz oblasti flozofje i flozofske prakse (13. međunarodna konferencija flozofske prakse, Beograd 2014.). Bavi se stručnom edukacijom u oblasti flozofske prakse, flozofje obrazovanja i metodike nastave.
Od 2019. godine postaje viši stručni saradnik Instituta za Filozofju i interdisciplinarne studije Filozofskog centara za psihoanalizu, gde predaje „Psihoterapiju i flozofsku praksu“. Područja interesovanja su: Filozofja jezika, Filozofja komunikacije, Filozofja duha, Filozofja nauke, Filozofja obrazovanja i Filozofska praksa. Objavljivao je tekstove u Agrafi, Letopisu Matice Srpske, Prosvetnom pregledu, Pedagoškoj praksi, kao i u Zborniku Filozofskog fakulteta.