You are currently viewing Neuspeh i žaljenje
Neuspeh i žaljenje
Neuspeh i žaljenje

Neuspeh je često pitanje percepcije. Kako starimo, sve više žalimo zbog nekih stvari. Mozak mora da izvuče prave pouke.

Da li ste nekad bili opterećeni ili ste se nervirali zbog nečega što više ne možete da promenite ili na šta možda nikad niste bili u prilici da utičete? Ako je tako, izvucite pouke iz takvih situacija i krenite dalje. Život u prošlosti upropastiće vam sadašnjost.

Možda vam je nekad teško da odustanete od nečega i krenete dalje, ali život ne treba da definiše samo nekoliko trenutaka, neki neuspeh ili nekoliko događaja iz prošlosti. Nemojte brinuti zbog stvari koje ne možete da promenite i ne gubite vreme čekajući da se drugi promene – to se možda nikad neće desiti. Zarad svog mozga dužni ste da nastavite dalje. Nesrećan mozak ne može da izvuče prave pouke.

Životne pouke

Ponekad kažemo da ono što nas ne ubije može da nas ojača. To možda nije uvek tačno, ali kad nam nešto u životu krene naopako, često smo u iskušenju da se osvrnemo na prošlost i da se kajemo zbog odluka koje smo doneli. Međutim, suština je da to ne možete da ispravite. Možete samo da izvučete pouku iz datog iskustva i krenete dalje. Možda će vam neko vreme biti teško, ali u nekom trenutku moraćete da se pomirite sa sudbinom i nastavite dalje. To je možda lakše reći nego učiniti – ali ipak je neizbežno.

Ispišite sopstvene stranice istorije

Kaže se da istoriju pišu pobednici – zato ne dozvolite da tuđi stavovi negativno utiču na vaše samopouzdanje. Dobro je da saslušate tuđe mišljenje i vidite možete li da naučite nešto od drugih, ali ipak treba da formirate sopstveni sud. Ako u svemu budete tražili nešto pozitivno, vi i vaš mozak bićete srećniji zbog toga.

Sami budite promena kojoj težite

Nemojte čekati da se drugi promene. Praštajte, ali nemojte nužno i zaboravljati, svađe sa prijateljima i porodicom. Kad krenete dalje, ne znači da se priznali krivicu već da ste razumno biće koje živi svoj život.

Izvor:

Garet Mur, “Osnažite mozak”, Laguna, Beograd, 2019, str. 68-69.

Filocentar

© Filocentar - Centar za edukaciju i filozofsku praksu

Leave a Reply